O společnosti

Historie

HISTORIE

Výrobní závod byl založen v roce 1872 jako akciová společnost zameřená na výrobu motouzu. Původní pohon zajištoval parní stroj o výkonu 600 HP. Po roce 1930 závod zpracovával výhradně přírodní materiály. Značné množství produkce bylo určeno na export (Anglie, SSSR a Balkán) a společnost prosperovala velmi dobře.

Od roku 1933 bylo v tehdejší Provazárne již zaměstnáno 130 dělníků a 6 mistrů. Po roce 1948 je výnosem ONV Turnov ustanovena správou firma JUTA. Tato správa netrvala dlouho a všechny závody n.p. JUTA byly zařazeny do nového národního podniku KONOPA. V tomto období dochází do té doby k nejrušnějšímu období a nebývalému růstu výroby, ale již v roce 1958-1959 stojí závod pred likvidací. V této době však za přispění tehdejší ministryně spotřebního průmyslu a potřeby umístit novou výrobu jutových tkanin a propletu Arachne byla definitivně zahájena nová historie závodu.

V dnešní době má závod mimo výroby netkaných textilií ze syntetických vláken ve výrobním programu také výrobu zaměřenou na Automotive a výrobu izolací z přírodních materiálů.

Závod 08 je nedílnou součástí JUTA, a.s. Dvůr Králové nad Labem.